Konec měsíce. Člověka to nutí k bilancování. A mě taky. Na začátku března mi totiž skončil můj program WHOLE60. V dnešním článku bych vám program chtěla trochu přiblížit. Hodně informací můžete najít tady nebo v oficiální knížce Jídlo na prvním místě (pozor v roce 2014, tuším, vyšlo nové aktualizované vydání). Původně se jedná o program na 30 dní. Já jsem si ho dobrovolně prodloužila na 60 dní a s větším nebo menším úsilím ho dodržuji doposud. A asi i nadále budu. Vyhovuje mi to.
Pro program jsem se rozhodla kvůli tomu, že jsem po Vánocích byla totálně přežraná, oteklá, nafouklá, zažívání nefungovalo, bylo mi pořád špatně, šíleně mě pálila žáha, trápily mě dvě choroby, kterých se nemůžu zbavit, a také kiláž začala postupně naskakovat. Ne že bych už předtím neměla kiláž nahozenou, ale tohle už bylo moc. Kamarádka začala hned z kraje roku a já si řekla: "Proč vlastně ne?!". A bylo to. Naskočila jsem do rozjetého vlaku a tímto chci poděkovat svému bro in crime Nici, že jsme to spolu daly a že měla trpělivost mi všechno vysvětlit. Já jsem totiž začala bez nijaké přípravy, bez žádných informací, bez načtené literatury nebo průzkumu webů. To jsem celá já!
A o co jde? V podstatě o očistný restart program, který vám pomůže víc poznat vaše tělo. Zjistit, které produkty a potraviny vám dělají nebo nedělají dobře. V neposlední řadě vám také může pomoct nastartovat metabolismus a změnit pohled na jídlo a váš jídelníček v komplexní podobě. Pomůže vám objevit nové potraviny, nové kombinace a především nové chutě.
A v čem spočívá kouzlo WHOLE30? Právě v jednoduchosti. Jí se 3x denně. Bez vážení či odměřování. Důležitost je kladena na výběr kvalitních surovin a přípravu jídla.
Principem je vyřazení následujících skupin jídel:
- žádný cukr včetně přírodního či umělého (tj. med, všechny druhy sirupů, stévie, apod.)
- žádný alkohol (ani na vaření)
- žádné obiloviny (včetně quinoi, kukuřice, rýže, bulguru, pohanky, apod.)
- žádné luštěniny (fazole, hrášek, cizrna, sója, apod.)
- žádné mléčné výrobky (výjimkou je přepuštěné máslo ghí)
- nekonzumovat siřičitany, karagenany, glutaman sodný
- zakázané je z povolených surovin vyrábět "nezdravé" jídlo (vafle, buchty, sušenky, pizzu, junk food, apod.)
- během programu se nesmí vážit ani měřit či jinak zjišťovat své míry (kromě padajícího oblečení :D)
Povolené potraviny (nejlépe v bio a eko kvalitě):
- bílkoviny (maso a ryby)
- tuky (olivový a kokosový olej, sádlo, ghí, vybrané druhy ořechů, avokádo, olivy, apod.)
- zelenina (od roku 2014 jsou povolené i brambory)
- vybrané druhy ovoce v omezené míře
Hodně lidí si v tomto bodě řekne: "Panebože a to budeš jako jíst kořínky nebo sbírat bobule nebo jako co?" nebo "Tohle se prostě nedá zvládnout!" a představí si všechny ty dobroty, kterých se bude muset vzdát na 30 dní. Opak je však pravdou. Už po pár dnech v programu si uvědomíte, proč to děláte. A až uvidíte první výsledky, tak vám to začne dávat větší smysl. A je fakt, že se vám už po pár dnech změní hodnoty a mozek se přenastaví z "Ó bože, dala bych si brambůrky! Království a koně za jeden lupínek!" na "A proč bych to měla jíst, když je mi po tom špatně a nic mi to nepřináší?!"
A o tom to je vážení. Nejsem osvícená. Nikomu to rozhodně nevnucuju. A neříkám, že už si nikdy nedám brambůrek. Ale snažím se o jídle přemýšlet v širším měřítku. Zamyslet se nad tím, co do sebe hrnu. No co si budem. Je to rozhodně výzva!
A zajímají vás moje výsledky nebo nějaké tipy na vhodná jídla nebo jak sestavit jídelníček? Tak o tom si budem povídat příště...
Post a Comment